Papírové loďky na vodu

Papírové loďky na vodu

Také podzim má pro nás připraveno mnoho krás, které můžeme objevovat a obdivovat. Patří mezi ně určitě i barevné listí na stromech a keřích, které vítr postupně rozfoukává po krajině. Zakrývá jimi zem a vytváří tak skrýše pro některá zvířátka – například pro ježky. Je o tom i pěkná říkanka pro děti, kterou se mohou naučit.

loďky na vodě

Kam se v zimě ježek schoval?

Neklouzal se, nesáňkoval.

Zahrabal se do listí,

od té doby spí a spí.

Zahrabal se do země:

„Lidičky, vzbuďte mě,

až zavoní fialky, zapískají píšťalky!“

 

Než půjdete s dětmi do podzimní přírody na procházku nebo výlet, vyrobte si s nimi například loďky z papíru. Můžete je pak na nějaké vodě vyzkoušet. Jak je vyrobit? Možná si postup pamatujete ještě ze školky nebo ze školy. Pokud jste pozapomněli, návod najdete na internetu, kde se vám po zadání do vyhledávače objeví nákresy s popisem nebo také i názorná videa. Pak už stačí jen trochu trpělivosti, pečlivosti a zručnosti při překládání a skládání papíru formátu A4 – může to být kancelářský papír, noviny, barevný papír. Vodě ale odolá asi nejlépe loďka ze čtvrtky. Nic víc není potřeba – žádné lepidlo ani nůžky. Za pár minut máte hotovo. Loďka se dá ještě vybarvit nebo dokreslit pastelkami.

loďky z papíru

Potom už zbývá jen vyrazit do podzimní přírody někam k vodě. Tam položíte loďky na hladinu a můžete sledovat, jak lehce plují, poháněné větrem a proudem vody. Když natrefíte na nějaký potok nebo řeku, jež poteče z kopce dolů, zahrajte si třeba, která loďka dopluje jako první do cíle. Abyste svoji loďku mezi ostatními lépe poznali, vložte do ní například nějaký spadený barevný list ze stromu jako plachtu.

Barevné papírové lodičky se dají také použít jako pěkná dekorace při narozeninové nebo jiné oslavě. Podobně jako loďky je možné z papíru vyrobit i letadlo či vlaštovku. S nimi si můžete zase zahrát, která vlaštovka či letadlo doletí nejdál. Hezkou zábavu!