Jak vychovat slušného člověka?

Jak vychovat slušného člověka?

Dnešní děti mají spoustu možností, vymožeností a volnější výchovu. Přesto, nebo možná právě proto, by měly vědět, kde jsou hranice, jak se mají chovat a jakým směrem by se měly ubírat. My dospělí bychom jim k tomu měli dopomoci.
Holčička a bubliny
NE!
Dítě musí vědět, že nemůže mít vše, co by chtělo. I když jsou dnes hračky a další vymoženosti, které si ratolesti přejí, dostupnější, je určitě špatné jim pořizovat vše, co jim na očích vidíte. Daleko výchovnější je dítěti vysvětlit, že si to buď nemůžete dovolit, nebo si to dovolit můžete, ale stojí to zbytečně moc peněz a dítě by z toho mělo radost jen krátce.
POVINNOSTI
Pokud chcete, aby z vašeho potomka něco vyrostlo a měl dobrý základ pro život, je potřeba jej od útlého věku učit povinnostem. Chce-li dítě mazlíčka, mělo by se o něj naučit starat. Mělo by si po sobě umět uklidit hračky, poskládat si povlečení, ustlat si postýlku, odnést si po sobě talíř a později například vynést koš. Mělo by vědět, že jsou věci, které musí udělat a toto po něm vyžadujte. Starší děti by se potom měly učit další práce, které jsou v domácnosti potřebné, jako je praní, žehlení a vaření. V dětském věku vás za to asi nepochválí, ale jakmile vyrostou, tak budou rády, že se o sebe budou umět postarat.
Otec a syn
TĚŠIT SE
A to nejen z nového PlayStationu, který dostane k Vánocům, protože chtělo. Dítě by se mělo učit na něco se dlouhodobě těšit. Nechte ho, ať si na vysněnou hračku ušetří, nebo alespoň částečně. Nechte ho čekat a představovat si, jaké to bude, až bude vysněnou věc mít, jak si s ní bude hrát. Bude vědět, že to není samozřejmost o něco si říct a vzápětí to dostat a pak si bude nové věci daleko více vážit a bude na ní dávat větší pozor, protože to není samozřejmost.

Nenechte své děti žít v iluzi, že je svět takový, jaký si přejí, že se točí vše jen kolem nich a na co si pomyslí, to dostanou, protože velice brzy narazí na realitu a potom budou zklamané. Dejte jim proto do života dobrý základ, naučte je, co je dobré a co je špatné, že je potřeba vynaložit nějaké úsilí a hlavně, že je potřeba koukat okolo a pomáhat.