Zjistit místo úniku vody je dnes jednodušší, než tomu bylo dříve

Zjistit místo úniku vody je dnes jednodušší, než tomu bylo dříve

Když je voda vedená ve zdi

Vodovodní potrubí, vedoucí spolu se vzduchotechnikou a odpadními trubkami napříč skladovými prostorami nebo výrobní halou, bývá odkryté, případně jen chráněné jednoduchým krytem, což usnadňuje jeho montáž a výměnu vadných dílů v případě nějaké závady. Mnohem horší situace nastává tam, kde se voda vede zdivem. Je to samozřejmě v domácnostech rodinných či bytových domů, kde se předpokládá, že lidé nestrpí pohled na obnažené trubky v moderní kuchyni, leda tak někde z recese jako retro prvek, ale ani ten nemá valnou šanci na úspěch.

vodovodní kohoutek

Rozvody tažené ve zdi jsou pak při každém defektu důvodem k rozmrzelosti a někdy i ke vzteku, protože dobře víme, co nás čeká – bourání a zas jen bourání, všude sutiny, prach, nepořádek a oprava v nedohlednu. Ano, takto to bývalo dříve, když nebylo snadné přesně lokalizovat únik vody, a kdy se na stěně pouze objevil „flek“, který se brzy rozlil do několika čtverečních metrů.

instalatérské rozvody

Dnes se to ovšem řeší jinak, žádné vysekávání vodovodního potrubí z celé zdi, povolají se na pomoc instalatéři s formovacím plynem nebo s poslechovou tyčí Hykron, aby přesně zmapovali místo problému a provedli detekci úniku vody.

Když se voda kamsi ztrácí a nevíme o tom

Další „pikantní“ situací je prasklina na vodovodních rozvodech, které vedou v místech, kde se příliš často nevyskytujeme, např. ve sklepě či v podsklepené garáži nebo kůlně. Voda tu může odtékat skrze zdivo kamsi do podloží, do kanalizace, může protékat přímo do země, a my to zjistíme až z vyúčtování za vodné a stočné.

Instalatéři závadu poměrně rychle naleznou a opraví, ale to už bývá pozdě, protože zbytečně platíme za nevyužitou vodu. Proto se vyplácí pravidelně, nejlépe jednou za měsíc kontrolovat průběžnou spotřebu vody a porovnávat ji s dosavadním stavem. Vhodné je i instalování detektoru kapaliny, který pořídíte za pár stovek, a ten vás pomocí dvou čidel informuje o problému akustickým signálem.