Záclony, rolety nebo žaluzie? Navrhujeme, co si vybrat

Záclony, rolety nebo žaluzie? Navrhujeme, co si vybrat

Klasické záclony se závěsy

Nejtradičnější řešení, známá již od dětství, když místo za oponou bylo při hraní na schovávanou nenahraditelné a dekorativní závěs sloužil jako závoj. Stejně zdobí dnešní salony, kde se určitě ocitnou díky dekorativní povaze tkanin. Další výhodou je snadnost výměny jednotlivých prvků uspořádání okna, když se čistí – obvykle stačí vlastní pračka a pověsit je zvládnete i vy sami.
Mezi negativa patří to, že závěsy se nedoporučují pro alergiky a pro použití v dětských pokojích. Stejně jako v koupelnách, kde z pochopitelných důvodů nebude fungovat vysoká absorpce vlhkosti.obývák se záclonou

Rolety

Ve skutečnosti je pod heslem okenních rolet alespoň několik různých variací této dekorace. Jsou to dekorativní římské rolety, vyrobené ze záclon nebo záclonových tkanin, stejně jako typické látkové rolety. Ten může být připevněn k rámu okna, ke stropu nebo nad oknem a vzhledem k principu činnosti jsou rozděleny do několika typů: rolety, rolety pro den a noc a 3D žaluzie, poněkud připomínající rolety.
Tato rozmanitost je jejich nepochybnou výhodou, stejně jako téměř neomezený výběr tkanin, z nichž mohou být vyrobeny, jakož i dostupnost automatických a poloautomatických verzí.
Široký sortiment roletových tkanin s různým stupněm průhlednosti zahrnuje také tkaniny pro specializované účely. Proto máme k dispozici materiály odrážející světlo nebo pro zatemnění. A to znamená, že rolety jsou ideálním řešením pro ložnici, kde si ceníme pohodlí spánku ve tmě nebo pro místnosti sloužící jako domácí kino.
Když už mluvíme o nevýhodách, je třeba zmínit – na rozdíl od záclon – neschopnost rychle vyměnit jednotlivé komponenty roletového systému, například textilie.stůl pod oknem se žaluziemi

Moderní žaluzie

Žaluzie jsou především velmi praktické, není divu, že jsou tak často vidět v kancelářských interiérech. I když je třeba říci, že toto je řešení passé, když uvažujeme o moderních, stylových apartmánech. Dřevěné žaluzie jsou další věc, která přináší vizuální teplo do místnosti, zatímco si zachovává plnou funkčnost v oblasti zatemnění místnosti. Obzvláště užitečná je schopnost upravit stupeň lamel v žaluziích v závislosti na úhlu dopadu slunečního světla a jeho síle.
A nevýhody? Kovové žaluzie nejsou příliš dobře spojeny s estetikou minulosti, zatímco ty dřevěné jsou těžké. To je také důvod, proč nejsou vhodné pro velké zasklení, a ze strukturálních důvodů je nebudeme montovat na zeď s obloukem. Dřevěné žaluzie se také nedoporučují na vlhkých místech, měli bychom se jim vyhýbat v koupelnách.