Vliv mobilu na děti

Vliv mobilu na děti

Děti se v prvních šesti letech svého života učí mnoho dovedností a projdou mnoha turbulentními změnami. Jelikož je pro ně toto období tak dynamické, jsou samy děti zároveň velmi citlivé a mnoho věcí přejímají. Občas se říká, že děti jsou jako houby a nasávají informace ze svého okolí, které je poté formují a učí. V případě vystavení dětí mobilnímu telefonu, příliš brzy, může to mít na něj negativní vliv. Do dnes ještě nevznikla studie zkoumající tuto problematiku, jelikož s námi mobily nejsou ani 100 let, takže těžko říct, jak moc mobily ovlivňují naši fyzickou stránku. Zejména zrak je obrazovce mobilních telefonů vystaven opravdu bezprostředně a to může mít následky. Mobilní telefony a vlastně také jakékoliv obrazovky, vyzařují modré světlo, které je pro nás škodlivé. Telefony ale již často obsahují funkci, která se nazývá čtecí režim, která toto modré světlo filtruje a vytváří méně škodlivý terč pro naše oči. To však nestačí. Dlouhodobé sledování obrazovky mobilu vede k bolesti hlavy, slzení oči nebo také k celkově horšímu vidění. Velice záleží i na kontrastu se světlem v místnosti.

bolavé oči

Škodlivé účinky pozorování mobilního telefonu se více diskutují u dětí a to z důvodů výše zmíněných. Vývin je opravdu křehké období. Proč tedy rodiče zkrátka svým ratolestím mobil nezakazují? Tuto skutečnost může ovlivňovat hned několik faktorů. Jedním z nich je tlak společnosti. Pokud dítě chodí do školky či školy a vidí své spolužáky s mobilními telefony, tak ho pochopitelně chce také, aby se necítilo jako odpadlík. Jelikož je tento pocit často neopodstatněný, velice těžko se s ním bojuje.

hra na mobilu

Dalším z důvodu poskytování mobilního telefonu malým dětem je starost rodičů. Rodiče se v dnešní době čím dál tím více strachují o své děti a například je nechávají jet samotné autobusem až v průběhu druhého stupně základní školy. Pokud ho však posílají například autobusem již dříve, mobil jim poskytuje spolehlivou kontrolu dítěte jestli je v pořádku. Jedním z dalších důvodů je zábava dětí. Mobilní telefon dnes již neslouží pouze na přijímání hovorů a zpráv, ale lze na něm hrát i hry. To je samozřejmě pro děti veliké lákadlo. Mobily děti velkou mírou ovlivňují, ale staly se natolik velkou součástí našeho života, že se tomu dá těžko vyhnout.