Se kterými domácími pracemi mohou pomáhat i děti?

Se kterými domácími pracemi mohou pomáhat i děti?

Každý rodič by měl v určitém věku zapojit své dítě do domácích prací, aby si tak osvojilo návyk pracovitosti a získalo jistou odpovědnost. V jakém věku je však ten správný čas, a se kterými pracemi by dítě mělo začít?

Již ve třech letech

Už okolo třetího roku by dítě mělo začít s úklidem svých věcí. Pokaždé si po sobě uklidit roztahané hračky, uspořádat si věci v e svém pokojíčku, utřít vše, co potřísní. Uklízet si po sobě je totiž velmi důležitý začátek, nicméně tak dítě učíte i odpovědnosti, protože si tak uvědomí, že nepořádek, který nadělá, se neuklidí sám.

dítě rybář

Předškolní věk

V předškolním věku už dítě víceméně zvládá samo úklid svého pokoje. A to je nejlepší doba, kdy přiložit na jeho bedra trochu větší odpovědnost. Můžete jej tedy v klidu požádat, aby poskládalo deky v obývacím pokoji, otřelo stoly, zapnulo pračku, nebo sušičku. V tomto věku už ví, že má použité nádobí opláchnout, a vložit do myčky, nebo do dřezu. Poskládat boty ve vstupní chodbě, vynést odpadkový koš, uklidit si vyprané oblečení do skříně.

děti vytírají

Devátý rok

Okolo devátého roku je pak dítě obvykle dostatečně fyzicky vyspělé, aby dům vysálo tyčovým vysavačem, utřelo prach z míst, kam bezpečně dosáhne, vytřelo podlahu, vyskládalo a naskládalo nádobí do myčky. 

Počínající puberta

Okolo dvanáctého roku, v době kdy už zkušeně koulí očima, a začíná se zajímat o svět dospělých, již může zvládat běžné domácí práce. Uklidit kuchyň, umýt koupelnu, parapety, a nádobí.

Jak často?

Jak často by mělo dítě v domácnosti pomáhat? To záleží na jeho schopnostech, a také ostatních povinnostech. Dítě by se mělo samozřejmě především soustředit na učení, nesmí chybět ani dostatek volného času na hraní si, odpočinek, přátele, a osobní zájmy. Minimálně svůj vlastní pokoj by mělo dítě udržovat uklizený neustále. Četnost domácích prací pak záleží na tom, kolik volného času mu zbývá. Pokud není přetíženo kroužky, a nemá problémy ve škole, můžete mu klidně každý den zadat jednu lehčí domácí povinnost. Pokud však jde ze školy na kroužky, zbytek času pak potřebuje pro svůj osobní rozvoj, a tak s domácími pracemi vyčkejte na víkend.