Noční můra

Noční můra

Jízda autem v nočních hodinách před 10-15 lety a dnes, to se dá těžko srovnávat. Hlavním důvodem je nárůst automobilů na silnicích a také navýšení nákladní dopravy. Ne každý kameňák v noci spí, mnozí se snaží nahnat čas a využít méně provozu na cestách. Jenže právě méně provozu je dneska často jen zbožným přáním. Jsou úseky silnic, kde rozdíl mezi dnem a nocí skoro nepoznáte. Zapnout si u auta dálková světla, to se vám podaří jen zřídka. Pokud tedy nechcete někoho úmyslně oslňovat.
reflektor bmw
Právě ten zvyšující se noční provoz ubírá radost z jízdy i těm řidičům, kteří dříve jezdili v noci rádi. Zvyšuje se totiž i kvalita osvětlení aut a to může řidičům v protijedoucích vozidlech někdy pěkně znepříjemnit jízdu. Dříve byla auta v noci takové bludičky, které sotva osvětlovaly pár metrů před sebou. Dnes jsou velice kvalitní autožárovky a výbojky, vydávající velmi silné světlo. Světlomety aut se natáčí podle směru jízdy a osvětlují prostor nejen před autem, ale i po stranách. Pro řidiče příjemná situace, dobře vidí a dobře se orientuje. Pro řidiče ostatních, tedy především těch protijedoucích, aut to už tak veselé není. Aniž byste měli zapnutá dálková světla, tak vaše světlomety mohou často oslňovat protijedoucí vozy. Jsou známé typy aut, u kterých je to zcela běžné. Pak se může několikakilometrová jízda autem změnit v noční můru, kdy neustále přivíráte oči nebo odvracíte zrak a při parkování v cíli již pociťujete bolest hlavy a silnou únavu.
předek Fiata
Problémem nemusí být jen síla světlometů, ale také jejich špatné nastavení. Řidiči si často neumějí světlomety správně nastavit a směřují jim příliš nahoru, což pak vede k oslňování ostatních. Stejně tak vyšší auta oslňují nižší auta a podobně.
Věnujte tedy při výběru vozu pozornost i světlometům a myslete při tom nejen na sebe, ale i na ostatní řidiče.