Mimina

Mimina

Ačkoliv by se mohlo zdát, že film s názvem Mimina zaujme především ženy, opak je pravdou. Přestože v tomto dokumentu nepadne ani slovo, protože hlavními postavami jsou čtyři mimina ze všech koutů světa, zaujme i muže. Narodila se sice na různých kontinentech a mají jinou barvu pleti, přesto je přínosné s nimi strávit první rok života. Jak se říká – jiný kraj, jiný mrav a s tím související i naprosto rozdílný způsob výchovy, zaujme všechny diváky svou pravdivou výpovědí. Která otevírá dveře k většímu pochopení a hlavně přijetí okolního světa. A důvodů, proč se všechno děje, jak se děje.

Miminko

V úvodu filmu se seznámíme s jeho hlavními hrdiny. Třemi holčičkami a jedním chlapečkem. A dokument nám ukáže, jak rozdílně probíhá první rok dítěte v různých částech světa. První z nich, Ponijao, se narodí v Nanibii do rodiny, kde jsou už starší sourozenci. Druhá Hattie na svět přijde v San Francisku. Rodištěm třetí Mari je japonské Tokio a jediný chlapec v tomto dokumentu se narodil v Mongolsku a jmenuje Bayarjargal. Dnem jejich narození začíná příběh, ve kterém sice nepadne ani slovo. Protože to hlavní mají celou dobu hlavní hrdinové. Už úvodní scény vtáhnou všechny diváky do děje. A ve všech narůstá zvědavost, jak tyto děti na různých místech planety žijí a jak vyrůstají. Počáteční scéna, kdy se malá Ponijao rodí v nanibijské chatrči, kdežto Hattie v moderně vybaveném americkém porodním centru naznačí, že důvodů k přemýšlení nad životem bude více.

Šťastné dítě

Zatímco v dalekém Mongolsku je čerstvě narozený chlapec koupán v nádobě, ze které zároveň pije koza, v Japonsku je novorozencům věnována veškerá potřebná péče. Během 80 minut se čistě zrakovým vjemem dozvíme o kontrastech těchto čtyř kultur více, než tisíci slovy. A přitom si obrázek tvoří všichni sami v sobě. Přestože zvukové projevy hlavních protagonistů jsou především žvatlavé, brečící či spící, prostředí, ve kterém se děj odehrává, vypovídá mnohé. Z čehož vyčnívá fakt, že to hlavní, co dítě v prvním roce potřebuje, je láska rodičů. A to, kde se narodí, už není tak důležité. Po shlédnutí tohoto zajímavého filmu vyvstane otázka, jak se bude osud této čtveřice vyvíjet dále. A proto by mohl úspěšný režisér Balmés natočit pokračování. Určitě by to přivítali všichni, kteří film shlédli a které zaujal. A dobrou zkušeností by to bylo i pro ty, kteří nám dovolili prožít společně na plátnech kin jejich první rok života.