Kdy je ten správný čas začít uvažovat o hypotéce?

Kdy je ten správný čas začít uvažovat o hypotéce?

Hypotéka je úvěrový produkt, který bezpochyby dokáže zaujmout. No řekněte, kdo by netoužil po vlastním bydlení, kde bude konečně svým vlastním pánem? S hypotékou toho jde dosáhnout překvapivě snadno, tedy za předpokladu, že se odhodláte k celoživotnímu splácení. Řada lidí si totiž bere hypotéku na celých třicet let, více v současnosti legislativa neumožňuje. To znamená, že většinu svého produktivního života bude takový dlužník svázaná hypotékou.

Existuje ideální čas, kdy o hypotéku požádat?

Každý z nás k hypotéce přistupuje rozdílně, zatímco někdo se na ní cítit již ve 20 letech, jiný není připraven ani ve 40. Pokud však o tomto úvěrovém produktu uvažujete, je dobré ho sjednat co možná nejdříve. Ideální věková hranice se považuje kolem 30 let, kdy by měla mít banka k dispozici již určitou finanční minulost dlužníka. O hypotéku samozřejmě můžete zažádat i v pokročilejším věku, ovšem šance na úspěch se budou postupně snižovat.

Uzavření dohody

Nejnižší věková hranice, od kdy je u nás možné žádat o úvěr je plnoletost. Nejvyšší pak zákon nestanovuje, ale Česká národní banka udává hranici 65 let, kdy by měly být všechny závazky vůči věřiteli již zcela splaceny. Ne každá banka se však tímto doporučením řídí a mnohdy se tak můžeme setkat i s daleko vyšší věkovou hranicí.

Podpis smlouvy

Jak je to s rizikovými žadateli?

Rizikový žadatelé jsou pro banku velkým problémem, neboť představují jisté riziko. Z banky pak většinou odchází s nepořízenou a volí cestu v podobě nebankovních subjektů. Ty mnohdy nejsou k žadatelům natolik striktní, ale nabízí i jistou benevolentnost. Nebankovní hypotéky bez registru Nebankovni-hypoteky-uvery jsou jednou z možností, jak si nakonec vytoužené peníze přeci jenom půjčit. V nebankovním sektoru je ovšem zapotřebí počítat i s nárůstem úrokové sazby oproti bankám. V některých případech je to až o polovinu.