Jsou točité schody nebezpečné?

Jsou točité schody nebezpečné?

Po schodech chodí každý z nás prakticky denně. Jsou tak běžnou součástí našich životů, že už je v podstatě nevnímáme. Tedy pokud nenarazíme na nějaké atypické, jako jsou například točité schody kmkdesign.cz. Zde zpozorníme, a ač je běžně zvládáme s přehledem, ba po nich i běháme, najednou si nejsme tak jistí. Jak je to však s jejich nebezpečností doopravdy?ilustrace točitého schodiště

V první řadě je třeba říci, že jako u všech ostatních druhů, i zde najdeme prakticky všude zábradlí. To samo o sobě velmi snižuje riziko jakékoliv nehody a tím i případného zranění. Ani ono však není všemocné. Ve hře jsou i některé další faktory.

Tím nejdůležitějším je rozdílná délka schodu na obou koncích. Na jednom je velmi široká, na druhém zase uzoučká. To může způsobit problém, pokud nevěnujeme dostatečnou pozornost tomu, kam šlapeme. Je velmi snadné si špatně vypočítat krok a odhadnou šíři, zvlášť pokud jste donuceni jít po té užší straně.

Dále je zde fakt, že je nutno kompenzovat právě ono točení. To po nás vyžaduje, abychom se při každém kroku poněkud pootočili. To je pro nás poněkud nepřirozený pohyb, a celkem velká zátěž na vazy v kolenou. Pokud s nimi máte problémy, potom to rozhodně nebude nic pro vás. Navíc ve spojení s výše uvedeným rozdílem v rozměrech na jednom schodu se jedná o poměrně nebezpečnou věc, ke které je nutno přistupovat s řádnou dávkou opatrnosti.venkovní točité schodiště

Pokud se navíc jedná o venkovní schodiště, pak musíme ještě uvážit vliv vnějších podmínek. Většina těchto venkovních typů bývá kovová, což samo o sobě není problém, neboť se jedná o velmi stabilní materiál.

Potíž nastává zejména v zimě, kdy povrch namrzá. A pokud navíc ještě fouká ostrý vítr, pak se obyčejná chůze může změnit takřka ve smrtící věc, kterou by měli podniknout jen ti nejodvážnější.

Jistě, výrobci se snaží rizika omezit. Například proti mrazu bojují zdrsněním povrchu, který by tím pádem neměl tolik klouzat. To však není vždy efektivní, zvlášť pokud krátce před příchodem mrazu naprší a utvoří se tak silnější vrstva ledu. Dále tu máme již zmíněnou instalaci zábradlí, která je vpravdě nepostradatelná.

I přes všechny své nedostatky jsou však točitá schodiště v dnešní době již dostatečně bezpečná. S běžnou dávkou opatrnosti nepředstavují pro zdravého člověka problém, tím méně nějaké výrazné riziko. Není se tedy třeba ničeho bát.