Důležité životní rozhodnutí

Důležité životní rozhodnutí

Hypotéka je jednou z možností, jak si financovat nenadálé větší položky, ale i ty plánované, které nás v životě potkají. Jednou z nejčastějších příčin, proč se lidé rozhodnout pro tak zásadní životní krok, je financování vlastního bydlení. Jsou ale i další životní milníky, které bez potřebných financí zkrátka nelze uskutečnit. Studium v zahraničí, cestování, pořízení vlastního automobilu…to je jen krátký výčet snů, které si řada lidí chce splnit. Jedinou možností je pak mnohdy právě hypotéka nebo větší spotřebitelský úvěr.

muž na počítači

Pokud se podíváme na jejich srovnání, tak americká hypotéka vítězí snad ve všech kritériích. Tento hypoteční úvěr nabízí výhodnější úrokovou sazbu, delší dobu splácení a v neposlední řadě i výhodnější podmínky a poměrně vysokou částku k zapůjčení. Čekáte na to slovo „ale“? Ano, opravdu jeden větší háček tyto výhodnější podmínky mají, je zapotřebí zastavit svou nemovitost. Nevýhoda tak tkví právě ve skutečnosti, že za zapůjčené peníze je nutné ručit nemovitostí, o kterou můžete v případě platební neschopnosti kdykoliv přijít. Což může být z počátku docela velkou překážkou při podepisování smlouvy. Maximální výše půjčené částky se u většiny poskytovatelů pohybuje kolem 70% zástavní hodnoty nemovitosti. Přitom některé bankovní i nebankovní společnosti mají nastavenou striktní maximální výši částky k zapůjčené bez ohledu zástavní hodnoty nemovitosti.

stavba domu

Nejlevnější hypotéka Fahd je ta na bydlení. Jedná se o účelový úvěr a je tak zapotřebí veškeré výdaje spojené s financováním vlastního bydlení dokládat pomocí přiložených dokumentů, faktur a účtenek. U klasického hypotečního úvěru na bydlení se roční úroková sazba pohybuje kolem 1,5%, americká hypotéka pak nabízí úrok kolem 4%. Běžný spotřebitelský úvěr je věřitele velkým rizikem, dlužník by měl tak počítat s vyšší úrokovou sazbou kolem 10%.