Co je to defragmentace

Co je to defragmentace


Pokud jste z perexu článku nepochopili oč jde, zde se dočtete vysvětlení.

Fragment = zlomek, ůlomek.
pevný disk počítače

Váš počítač je vybaven pevným diskem, tedy vaším úložištěm vašich věcí. Ve formě jedniček a nul. Pevný disk není vůbec pevný, jak by se mohlo usoudit z názvu, ale rotují v něm plotničky. Představte si to jako třeba pět DVD disků nad sebou a mezi nimi ručičku jako od hodin. Ta kmitá a hledá to, co chcete, No, a pokud už jsou jednička a nuly příliš rozházené po všech pěti plotýnkách, začíná se stroj zpomalovat.

Nic si z toho nedělejte, Oprava trvá chvilku a zcela zadarmo to zvládne každý uživatel. Stačí použít jakýkoli software na defragmentaci disku a tento prográmek najde rozházené fragmenty na disku, a ještě je stihne uklidit. Dát je k sobě. Ten k tomu a na jednu plotýnku. A je to. Prostě skládá mozaiku.
malování a geometrie

Staří počítačová harcovníci jistě pamatují WIN 95, kde to trvalo hodiny a nemohlo se na počítači nic dělat. A pokud jste nechali zapnutý spořič obrazovky, který bránil její mu vypálení, tak jste mohli začít s defragmentací znovu. Spořič totiž práci programu přerušil.

Totéž bylo ještě ve WIN XP a tam to končilo. Následovaly Windows s vestavěným programem, který dělal vše sám a automaticky. Ale i zde ještě odborníci doporučovali si sehnat nějaký software a dělat to občas ručně. V současnosti prý to už není vůbec třeba. No, někdy se o tom dá hodně pochybovat.

Přesto, že budete chtít ve Windows 10 defragmentaci udělat ručně, nic vám v tom nebrání. Program je umístěn do systémových nástrojů. Pokud nevíte, jak se tam dostat, pak vězte, že vaše “klikací” cestička k tomuto nástroji je tato. Klikněte na Start → Všechny programy → Příslušenství → Systémové nástroje → Defragmentace disku.

Zde si pak můžete i upravit, jak často to bude dělat automat za vás. Pokud se ani pak váš počítač nezrychlí, a to asi ne, tak je problém někde zcela jinde.