Červené či bílé?

Červené či bílé?

Víno se těší v porovnání s jinými alkoholickými nápoji opravdu velké oblibě, a to hlavně u žen. O zvýšení popularity tohoto nápoje se také zasloužily studie o jeho prospěšných účincích na naše zdraví (koneckonců o nich věděli již ve starověku). To, jestli konzumujeme víno bílé nebo červené je čistě na naši chuti. Ovšem kdybychom se měli rozhodovat právě podle pozitivních účinků, které by zvítězilo?

láhev a dvě sklenky

Červené víno

Od bílého vína se liší postupem výroby. Při výrobě tohoto vína jsou rozdrcené hrozny nasypány do kvasných nádob i se slupkou, díky čemuž víno získává své účinky i specifickou chuť. Nejvýznamnějšími uvolněnými látkami jsou třísloviny a resveratrol. Známým faktem je, že víno červené pomáhá při tvorbě červených krvinek. Oba druhy se pyšní schopností snižovat vznik kardiovaskulárních chorob, a to až o neuvěřitelných 30 %. Jako bonus červené víno brání vzniku krevních sraženin a tukových plaků, které mají za vinu ucpávání cév. Je také velice vhodné při relaxaci, jelikož uklidňuje pocuchané nervy, regeneruje unavené oči a říká se, že je vhodné především pro ženy, protože zlepšuje kvalitu kůže a udržuje ji stále pěkně pevnou. Proto jej také můžeme najít ve složení krémů a dalších kosmetických přípravků.

Bílé víno

Pro někoho může být překvapivé, že bílé víno se vyrábí i z červených hroznů. Svou barvu má z důvodu, že se před kvašením hrozny nejdříve slisují, zbaví se slupky, semínek a dalších nechtěných částí. Jak už bylo zmíněno oba druhy jsou vhodné před vznikem kardiovaskulárních chorob. Podle vědců je ale právě bílé víno v tomto ohledu tím lepším. Napomáhá také při hubnutí, jelikož snižuje pocit hladu a jeho suchá varianta pomáhá při zažívacích potížích. Dalším překvapivým faktem je, že bílé víno zabraňuje srážlivosti (krevní sraženiny) krve až dvojnásobně. Snižuje také zdravý cholesterol (tzv. HDL cholesterol).
sklenice červeného

Závěr

Závěrem je vhodné oba druhy porovnat a vybrat vítěze. Abyste ovšem dosáhli požadovaných a výše uvedených účinků, je vhodné vybírat kvalitnější vína a nikoli ta, která označujeme jako krabičáky”. Dle výzkumů je tím zdravějším víno bílé. Ovšem pokud je vaším favoritem víno červené také neuděláte špatně. Aby víno mělo pozitivní účinky doporučuje se vypít jednu skleničku, pokud jste žena a dvě, pokud jste mužského pohlaví.